Aktualności

Witaj 3 Maj!

Trzeci Maj” R. Suchodolski

Była wiosna , wiosna wkoło , nadszedł cudny maj ,

Pełne pieśni każde sioło , świat się zmienił w raj !…

Hej , pamiętny ów dzień chwały –cudny ; „Trzeci Maj” !

Naród zgodny , silny , cały , chciał podźwignąć kraj!

Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,

Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…”

Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn.

Dnia 30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole świętowaliśmy 233 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas V i VI, pod opieką nauczycieli: pani Magdaleny Bajek, pani Anny Szczęch i pani Joanny Zybury. Dekorację z tej okazji wykonała pani Małgorzata Poisel, zaś o oprawę muzyczną zatroszczył się pan Marek Wolak.

Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie w krótkiej inscenizacji przybliżyli ideę ustawy zwanej „Konstytucją 3 Maja”. Uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy uczęszczają do szkoły muzycznej i mogli zaprezentować swoje zdolności gry na instrumentach.

Uczniowie przypomnieli, że 3 maja to święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a poprzedzający go dzień 2 maja, to Dzień Flagi RP.

Inscenizacja była bogata w treści patriotyczne, a wszystkich zebranych na akademii poruszył piękny śpiew Sandry Krawiec, która na zakończenie części artystycznej wykonała piosenkę pod tytułem „Piękna Pani…”.

Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły głos zabrała Pani Dyrektor Maria Łyko, która w swoim przemówieniu zwróciła uwagę jak ważne w dziejach naszego narodu było uchwalenie konstytucji, mimo że trwała ona bardzo krótko.

Na zakończenie spotkania, Pani Dyrektor wyróżniła uczniów, którzy w ostatnich dniach zdobyli wyróżnienia i nagrody w różnych konkursach.

Następnie uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do swoich klas.

Obchody trzeciomajowe

„Języki integrują”

12.04.2024r. w Zespole Szkół w Jeżowem, odbyła się XXII edycja konkursu językowego ”Języki integrują.” Celem potyczek językowych była nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa oraz zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych. W kategorii: język niemiecki uczestniczyło 7 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII: Wiktoria Komsa i uczniowie klasy VII: Mateusz Kata i Mikołaj Puzio.

Trzyosobowe zespoły reprezentujące szkoły rywalizowały w różnorodnych konkurencjach, testując zarówno wiedzę kulturową, umiejętności językowe, jak i zdolności czytania oraz słuchania ze zrozumieniem. W tegorocznej edycji konkursu nasi uczniowie wywalczyli III miejsce w kategorii j. niemiecki.

Gratulujemy sukcesu!!!

 Inscenizacja „Zwiastuny Wiosny”

 9 kwietnia 2024r.  dzieci z klasy II po przygotowaniu przez panią Elżbietę Rodzeń zaprezentowały dla klas 0, I i III  wiosenne przedstawienie. Na czas inscenizacji klasopracownie  zamieniły się w łąkę, na którą zawitały przebiśnieg, krokus, niedźwiedź, bocian, żaba. Nie zabrakło też ciepłego wietrzyku, rozpromienionego słoneczka, deszczyku oraz  dzieci, które z niecierpliwością oczekiwały pojawienia się Pani Wiosny. Podczas występu dzieci śpiewały piosenki o tematyce wiosennej, recytowały wiersze o wiośnie. Wiosna już na dobre zagościła w naszych sercach, oby jeszcze zechciała pojawić się za oknem…

Spotkanie z Pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa

„Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Danuta „Inka” Siedzikówna

 

Dnia 25.03.2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa. Dla klas I-III odbyła się prezentacja i pogadanka na temat historii symboli narodowych, natomiast w grupach klas IV-VI i klas VII-VIII przedstawiciel IPN-u przeprowadził prezentację i pogankę na temat Danuty Siedzikównej ps. „Inka”- sanitariuszki i łączniczki Żołnierzy Wyklętych.

Jej życie dopiero się na dobre miało zacząć, gdy już się skończyło. Danuta Siedzikówna „Inka” miała niespełna 18 lat, gdy 28 sierpnia 1946 r. wykonano na niej podwójny wyrok śmierci. Żołnierka do końca swoich dni zachowywała się bardzo honorowo. Siedzikówna była sanitariuszką 4. Szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK. Gdy została zatrzymana, mimo poniżania i bicia, nie wydała nikogo. Z godnością zniosła znęcanie się i z taką samą godnością przyjęła wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku.

Nie chciała ułaskawienia

Mimo że jej adwokat namawiał ją, by napisała wniosek o ułaskawienie do Bolesława Bieruta, odmówiła. Takie pismo powstało, częściowo mimo wszystko napisane w pierwszej osobie, ale rezultatu nie przyniosło. Czekając na wykonanie wyroku młoda dziewczyna przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Do ostatnich chwil wierna była swoim ideałom i walce o wolną Polskę. Przed samą egzekucją podobno zawołała na cześć swojego przywódcy: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”.

Danuta wychowana była w patriotycznym duchu, dlatego, gdy w czerwcu 1945. została uwolniona z konwoju, w którym jechały osoby pojmane przez NKWD, nie wahała się ani chwili i dołączyła do brygady AK, zostając sanitariuszką. Pseudonim „Inka, który przyjęła w konspiracji, nawiązywał do imienia jej przyjaciółki. Doskonale radziła sobie jako łączniczka.

Jej ostatnią misją była podróż do Malborka, Gdańska i Olsztyna. Miała przywieźć leki i ustalić co dzieje z wysoko postawionym żołnierzem, który zaginął. Po akcji „Inka” została zatrzymana przez UB, bo wydała ją jedna z łączniczek „Łupaszki” zmuszona do współpracy z bezpieką. Proces Siedzikówny trwał zaledwie 2 godziny. Kobieta nie miała szans na sprawiedliwą obronę. Została skazana na podwójną karę śmierci, która została wykonana przez rozstrzelanie.

Zrehabilitowana po latach

W 1991 r. wyrok skazujący został uznany za nieważny. Potwierdzono, że „Inka” działała na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Długo nie było wiadomo, gdzie znajduje się miejsce jej pochówku. Ostatecznie okazało się, że w nieoznaczonym gronie na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. W 70. rocznicę egzekucji, w sierpniu 2016 odbył się jej państwowy pogrzeb.

Pośmiertnie została mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego. Prezydent Lech Kaczyński przyznał jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie z policjantką

Dnia 25.03.2024 roku odbyło się spotkanie z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Nisku, młodszą aspirant Iwoną Jarosz. Uczniowie spotkali się w grupach wiekowych klasy 0-III, klasy IV- VI, klasy VII-VIII. Dla każdej grupy wiekowej dostosowana była odpowiednia tematyka np. przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią, zasad o ruchu drogowym, odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa, profilaktyka antytytoniowa, przemoc w Internecie oraz przypomnienie numerów alarmowych. Bardzo dużo uwagi pani aspirant poświęciła zasadom poruszania się na drodze rowerami, hulajnogami elektrycznymi, quadami, crossami. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Zabawa choinkowa

Na zakończenie nauki w I półroczu, uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy choinkowej, która odbyła się w sobotę 29 stycznia 2024r.

Tego dnia uczniom towarzyszyło wiele wrażeń i emocji. Sala gimnastyczna udekorowana przez Samorząd Uczniowski wyglądała inaczej niż na co dzień. Podczas zabawy karnawałowej dużą atrakcją okazały się konkursy z licznymi nagrodami, których tego dnia nie mogło zabraknąć. Tradycyjnie wspólnie odtańczono Belgijkę. Zabawa choinkowa w naszej szkole jest imprezą integrującą całą społeczność. Jest okazją do współpracy z rodzicami, którzy chętnie pilnują porządku i przygotowują poczęstunek dla swoich pociech.

KONKURS PLASTYCZNY „MALUJEMY JESIEŃ”

          W dniu 07.12.2023r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Malujemy jesień”.  Organizatorem Konkursu Plastycznego „Malujemy jesień” było Gminne Centrum Kultury w Jeżowem. Konkurs skierowany był dla uczniów klas 0-VIII (kategorie). Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację przyrody, uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody jesienią stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych, umożliwienie uczniom zaprezentowania własnej twórczości.  Uczniowie w swoich pracach wykorzystali dary jesieni, łącząc różnorodne techniki plastyczne. Powstały piękne, kolorowe prace.

         Jury miało niełatwe zadanie, ponieważ poziom wszystkich prac był bardzo wysoki, a dzieci wykazały się dużą pomysłowością.

            W konkursie „Malujemy jesień” uczennica klasy II – Faustyna Bajek zajęła I miejsce.

                 Gratulujemy Faustynce i życzymy dalszych sukcesów!!!

Wizyta Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w dniu  św. Mikołaja dostają mnóstwo prezentów. W tym roku również św. Mikołaj nie zapomniał o naszej szkole. 6 grudnia 2023r. dzieci z klas 0 – 8 zebrały się na sali gimnastycznej, aby spotkać się z Mikołajem. Św. Mikołaj dużo opowiadał o sobie i zadawał pytania na które dzieci chętnie odpowiadały. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła w najmłodszych uczniach oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. W podziękowaniu za otrzymane prezenty nasi uczniowie śpiewali piosenki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze św. Mikołajem. Dzień 6 grudnia był dla całej naszej społeczności szkolnej dniem wyjątkowym, jak co roku wyczekiwanym, bo któż z nas nie lubi dostawać prezentów. Św. Mikołaj nie zapomniał również o wychowawcach klas. Św. Mikołaj opuszczając mury naszej szkoły podziękował za miłe przyjęcie i obiecał, że za rok ponownie nas odwiedzi.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Przedstawienie klasy „0”: „ Z dobrym wychowaniem mi do twarzy”

Dnia 24 listopada 2023r. dzieci z „oddziału przedszkolnego” pod opieką swojej wychowawczyni zorganizowały przedstawienie dla klas I – III pt. „ Z dobrym wychowaniem mi do twarzy”. Przedstawienie miało na uwadze przypomnienie zasad dobrego wychowania. Dzieci przypomniały pozostałym uczniom „magiczne słowa”; „DZIĘKUJĘ”, „PRZEPRASZAM” , „PROSZĘ”, „DZIEŃ DOBRY” i „DO WIDZENIA”, poprzez recytację wierszy oraz śpiewanie piosenek. Dekorację do tego przedstawienia dzieci wykonywały samodzielnie.

Zabawa andrzejkowa

W naszej szkole dnia 23.11.2023 roku w godzinach od 12.00 -14.00 dla klas I – III, zaś dla klas IV-VIII w godzinach od 14.00 – 16.00 odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa, którą rozpoczęła pani dyrektor Maria Łyko.

W czasie zabawy andrzejkowej uczniowie klas młodszych i starszych mieli okazję do wspólnych tańców i zabaw integracyjnych. Imprezę andrzejkową uświetniły przeboje disco polo, hity muzyki współczesnej oraz zabawy i konkursy prowadzone przez wodzireja pana Jerzego Horodeckiego. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Nie zabrakło kolorowych dekoracji i efektów w postaci kolorowych neonów. W przerwach uczniowie mogli zjeść coś pysznego i napić się herbaty.

Zabawa była udana, tańce i konkursy wywołały wiele uśmiechu i wszyscy z utęsknieniem czekamy na kolejny bal.

Wspólna zabawa