Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy w Cholewianej Górze

12 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze odbył się 14 Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy. To już czternasta edycja – więc, kiedy zaczynała się historia tego konkursu, niektórych spośród tegorocznych uczestników nie było jeszcze na świecie!

Ta edycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem. Przybyli uczestnicy aż z ośmiu szkół: siedmiu z terenu naszej gminy i jednej z sąsiedniej gminy – Kamień. Zostaliśmy także objęci honorowym patronatem przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, której przedstawiciele – Pani Agnieszka i Pan Łukasz zasiedli z nauczycielami w komisji konkursowej, co stało się doskonałym pretekstem do wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu ochrony przyrody.
Konkurs wsparło wiele organizacji i instytucji: Nadleśnictwo Kolbuszowa, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu, a także Fundacja – Koalicja Sprawiedliwego Handlu – Fair Trade Polska, która poza nagrodami dla uczestników przygotowała także wystawę o etycznej czekoladzie. Tak się złożyło, że data konkursu zbiegła się ze Światowym Dniem Czekolady.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: w pierwszym uczniowie rozwiązywali test dotyczący zagadnień przyrodniczych. Trzy najlepsze osoby z każdej szkoły tworzyły później reprezentację swojej szkoły i przechodziły do kolejnego etapu, w którym oprócz testu musiały zmierzyć się z zadaniami praktycznymi, a więc rozpoznać gatunki rodzimych drzew po ich słojach, korze czy gałązkach. Każda z drużyn losowała także dodatkowe zagadnienie, które prezentowali komisji konkursowej.
Poziom przygotowania uczestników okazał się bardzo wysoki. Gratulujemy zatem wszystkim nauczycielom, którzy włożyli swój trud i poświęcili swoim uczniom wiele czasu, by przekazać im swoją wiedzę i rozbudzić w nich zainteresowanie otaczającym światem.

Zeszłoroczny tytuł zwycięskiej drużyny obronili gospodarze w składzie: Anita Kata, Kinga Rurak i Magdalena Kozak. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum – Michał Kołodziej, Michał Tryka i Kacper Stój. Jako trzeci na podium stanęli uczniowie z Jeżowego – Podgórza – Szymon Rogala, Albert Nizioł oraz Katarzyna Szewc.

Zwycięzcy części indywidualnej konkursu, to:
Anita Kata (SP w Cholewianej Górze) – I miejsce
Kinga Rurak (SP w Cholewianej Górze) – II miejsce
Magdalena Kozak (SP w Cholewianej Górze) – III miejsce
Szymon Rogala (SP w Jeżowem Podgórzu) – IV miejsce
i ex aequo: Wiktoria Kata (SP w Jeżowem Kameralnym) i Jessica Krawiec (ZS w Jacie) – V miejsce

Za wszystkich uczestników mocno kciuki trzymał wice wójt gminy Jeżowe – Pan Stanisław Szot, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu, także wszystkim nauczycielom i uczniom, a zwycięzcom wręczył pamiątkowe koszulki i słodycze.

O naszym konkursie możecie przeczytać także na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie:
http://rzeszow.rdos.gov.pl/konkurs-ekologiczno-przyrodniczy…

Konkurs zorganizowali nauczyciele z naszej szkoły: Agnieszka Daniek, Grzegorz Kołodziej i Sabina Szabat.

Sabina Szabat

 

Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy