Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej

Wycieczka do fabryki bombek 2017

Dnia 24 listopada 2017 roku uczniowie klas 0-VII byli na szkolnej wycieczce w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, gdzie mogli zobaczyć najstarsze szklane bombki.

Ekspozycja ozdób zaczyna się od choinek udekorowanych ozdobami w różnych stylach, m.in. w stylu staropolskim, w stylu skandynawskim czy stylu francuskim. Choinki były przepiękne. Potem spędziliśmy dłuższą chwilę przy gablotach z bombkami artystycznymi, gdzie oprócz bałwanków i mikołajków, podziwialiśmy samochody, żaglowce, bajecznie kolorowe rybki oraz owady, a także kolekcje pisanek, bombek w stylu wiktoriańskim i serduszek.

Poza oglądaniem kunsztownie zdobionych ozdób kolejnym punktem naszej wycieczki był pokaz dmuchania bombki ze szklanej rurki (z jednej może powstać kilkanaście bombek). Wszyscy z zapartym tchem śledzili kolejne etapy pracy dmuchacza. Potem zademonstrował wytwarzanie bombek o różnych kształtach, np. sopelka czy serduszka, które śledziliśmy z zapartym tchem.

Kolejny ciekawy moment to „srebrzenie” azotanem srebra gotowej formy, którą następnie można barwić na różne kolory. Później przeszliśmy do sali, w gdzie panie zaprezentowały nam sposoby zdobienia bombek – to zajęcie pracochłonne, wymagające precyzji oraz zdolności plastycznych.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na warsztaty, podczas których każdy mógł według własnego pomysłu ozdobić bombkę. Po zakończeniu zdobienia szklane cudeńka trafiły do suszarni, a my poszliśmy na zakupy… Kiedy bombki wyschły, pojechaliśmy do kina „Metalowiec” na film pt. „Narodzenie”.

To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej