Wycieczka do Markowej

Dnia 9 listopada 2023 roku uczniowie klas VI – VIII z naszej szkoły udali się pod opieką wychowawców na wycieczkę szkolną do Markowej. Organizatorem wyjazdu była pani Anna Szczęch.

Uczniowie, aby uczcić Rok Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz zgłębić wiedzę na temat ich życia, zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W muzeum mogliśmy zobaczyć oryginalne fotografie, wykonane przez Józefa Ulmę oraz przedmioty, którymi błogosławieni posługiwali się w życiu codziennym. Największe wrażenie na zwiedzających wywarła Biblia , z podkreślonym fragmentem w przypowieści o miłosiernym samarytaninie , a także ręczny dopisek: „TAK”. Ciekawym doświadczeniem, były różne efekty dźwiękowe i wizualne. Zwiedzanie przebiegało w pełnej ciszy i skupienia atmosferze, a pani przewodnik ciekawie opowiadała o życiu błogosławionych Ulmów i trudnych czasach II wojny światowej.

Następnie udaliśmy się do położonego zaledwie kilkaset metrów dalej Skansenu Ziemi Markowskiej, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy drewniane chaty, podziwialiśmy zabytkowe sprzęty służące do pracy na roli, wyrobu oleju, masła czy tkania płótna z lnu. Dowiedzieliśmy się, czym zajmowali się osadnicy z Markowej oraz w jaki sposób zachęcano ludność, aby osiedlała się na terenie tej miejscowości. Kolejno zwiedziliśmy autentyczną kryjówkę, w której w czasie II wojny światowej ukrywano rodzinę żydowskiego pochodzenia. Było to niezwykłe uczucie, kiedy na własnej skórze mogliśmy poczuć, co to znaczy siedzieć przez wiele dni w bardzo małym, ciemnym pomieszczeniu bez możliwości swobodnego poruszania się.

Na zakończenie naszej wycieczki poszliśmy do kościoła parafialnego w Markowej, gdzie znajdują się relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów i ich dzieci.

Wycieczka była bardzo ciekawą lekcją historii i na pewno zapamiętamy ją na długo.

W Markowej