Witaj 3 Maj!

Trzeci Maj” R. Suchodolski

Była wiosna , wiosna wkoło , nadszedł cudny maj ,

Pełne pieśni każde sioło , świat się zmienił w raj !…

Hej , pamiętny ów dzień chwały –cudny ; „Trzeci Maj” !

Naród zgodny , silny , cały , chciał podźwignąć kraj!

Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,

Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…”

Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn.

Dnia 30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole świętowaliśmy 233 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas V i VI, pod opieką nauczycieli: pani Magdaleny Bajek, pani Anny Szczęch i pani Joanny Zybury. Dekorację z tej okazji wykonała pani Małgorzata Poisel, zaś o oprawę muzyczną zatroszczył się pan Marek Wolak.

Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie w krótkiej inscenizacji przybliżyli ideę ustawy zwanej „Konstytucją 3 Maja”. Uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy uczęszczają do szkoły muzycznej i mogli zaprezentować swoje zdolności gry na instrumentach.

Uczniowie przypomnieli, że 3 maja to święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a poprzedzający go dzień 2 maja, to Dzień Flagi RP.

Inscenizacja była bogata w treści patriotyczne, a wszystkich zebranych na akademii poruszył piękny śpiew Sandry Krawiec, która na zakończenie części artystycznej wykonała piosenkę pod tytułem „Piękna Pani…”.

Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły głos zabrała Pani Dyrektor Maria Łyko, która w swoim przemówieniu zwróciła uwagę jak ważne w dziejach naszego narodu było uchwalenie konstytucji, mimo że trwała ona bardzo krótko.

Na zakończenie spotkania, Pani Dyrektor wyróżniła uczniów, którzy w ostatnich dniach zdobyli wyróżnienia i nagrody w różnych konkursach.

Następnie uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do swoich klas.

Obchody trzeciomajowe