Program „Bieg po zdrowie”

Bieg po zdrowie

Program był realizowany w postaci 6 zajęć tematycznych. Uczniowie klasy IV
(16 uczniów) uczestniczyli w cyklu trzech spotkań edukacyjnych, mających na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Otrzymali w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń.

Spotkanie 1. Palenie jest niezdrowe. Uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego oraz ich negatywne skutki dla zdrowia i życia człowieka. Przykładowe składniki to: aceton (rozpuszczalnik farb i lakierów), arsen (popularna trutka na szczury), chlorek winylu (związek używany do produkcji plastiku), cyjanowodór (bardzo silna trucizna), DDT (środek owadobójczy).

Spotkanie 2. Jak nie dać złowić się nałogowi? Zajęcia wyjaśniające pojęcie asertywności (umiejętność pełnego wyrażenia siebie w kontakcie z innymi osobami), podczas których dzieci podejmowały dialogi, tworzyły przykłady odpowiedzi asertywnych. Bardzo ważne  w zachowaniu asertywnym jest słowo NIE oraz informacja o tym, co zamierzam zrobić. Przykładowo możemy powiedzieć: „Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił, bo chcę oddychać czystym powietrzem.”

Spotkanie 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? Spotkanie poświęcone było analizie wywiadów jakie dzieci dokonały wśród swoich członków rodziny i bliskich. Ważne było, aby wywiad został przeprowadzony z osobą niepalącą. Główne pytania dotyczyły powodów niepalenia, reakcji na osoby palące w otoczeniu.

Kolejne trzy spotkania oparte były na aktywności własnej uczniów. Dzieci tworzyły krótkie scenki, przy użyciu gotowych postaci, zaproponowanych przez autora ćwiczeń dostępnych do realizacji programu. Podstawowym celem stworzenia scenek było ćwiczenie udzielania asertywnych odpowiedzi na propozycje zapalenia papierosa, oraz podkreślenie powodów niepalenia. Uczestnicy programu stworzyli własne wizje scen sytuacyjnych
w parku, toalecie czy pokoju dziecka. Następnie wraz z nauczycielem, koordynatorem programu prace zostały sprawdzone, poprawione i stworzono wersje przeznaczone na stronę internetową szkoły.

Dodatkową aktywnością uczestników programu „Bieg po zdrowie” było stworzenie plakatów, antyreklamy palenia papierosów pt. „Nie bądź śmieszny, nie pal”. Z realizacją programu zapoznani  byli rodzice (16 rodziców), którzy otrzymali na początku realizacji programu informacje w postaci broszurek, a na zakończenie zostali poinformowani
o zrealizowaniu wszystkich założeń, które będą dostępne na stronie szkoły. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Program realizowany przez Joannę Zybura

Efekty naszej wspólnej pracy